Biatlonistul Svetlana Sleptsova: biografie, fotografii și fapte interesante

Sport și fitness

Biathlete Svetlana Sleptsova, a cărei biografiedescris în articolul nostru, este campionul Jocurilor Olimpice, ca parte a echipei de relee din Rusia și un câștigător de trei ori al campionatului mondial de vară. În mod repetat, a devenit campioană și câștigătoare la etapele Cupei Mondiale. În 2017, și-a terminat cariera sportivă.

biathlete Svetlana Sleptsova

Informații biografice

Biathlete Svetlana Sleptsova (foto atleți poate fi văzută în articol) sa născut în iulie 1986 în orașul Khanty-Mansiysk. Tatăl ei a servit în aviație, iar mama sa a lucrat ca doctor.

Svetlana a atras sportul încă din copilărie, iar fetița a încercat multe feluri, de la dansul în sala de bal pentru artele marțiale.

La vârsta de zece ani, Sleptsova a venit pentru prima oarăsecțiunea de biatlon după ce antrenorul CYSS locală a vizitat școala în care a studiat și a invitat pe toți să se încerce în acest sport. Svetlana a fost foarte interesată de ocazia de a lucra cu arme la această vârstă fragedă.

De câteva ori fata a încercat să arunce biatlon, dar antrenorii, care au văzut în el un potențial imens, nu l-au lăsat să se întâmple de fiecare dată.

O altă problemă legată de densitateprogramul de formare, a devenit o deteriorare a performanțelor academice. Tânără biathlete Svetlana Sleptsova a terminat mediocru mediocru, dar a reușit să intre în Universitatea Ugra în departamentul de sport și turism. Întrucât la acea vreme a devenit deseori câștigătoare și câștigătoare a unor concursuri naționale și internaționale, i sa permis să studieze un program individual.

Primele succese sportive

Sub îndrumarea primului antrenor Alexander Korchak, biathletele Svetlana Sleptsova s-au antrenat din greu, dar, din nefericire, ea nu a obținut mult succes.

Sleptsova Svetlana Biatlon

În 2000, atletul a început să se pregătească pentrujunior sub conducerea unui alt specialist - Mikhail Novikov. În decurs de un an, a câștigat concursul junior al tuturor rusilor pentru premiul A. Strepetov.

La vârsta de optsprezece ani, Sleptsova a participat pentru prima dată la Campionatul Mondial U-19 în franceză Ot-Moriene. Cea mai mare realizare a fost locul 4 in cursa releu.

Un an mai târziu, la concursuri similare din Kontiolahti, ea a devenit campion mondial în cursa individuală. În plus față de această realizare, ea a adăugat o medalie de bronz pentru bastonul colecției sale de premii.

În 2006, Sleptsova Svetlana - biathleteTineret al echipei ruse. La Cupa Mondială din Presque Isle în echipa de releu a devenit câștigătorul de bronz al competiției. În același an Cupa Europeană a câștigat medalia de argint în cursa de urmărire.

2007 a adus multe realizări lui Sleptsova. La Campionatele Mondiale de la Val Martello (Italia) Svetlana Primul a fost cel mai bun în sprint, iar apoi a confirmat poziția de lider în cursa de urmărire. Din campionatul continental, femeia rusă a adus un set întreg de premii. În plus față de aurul pentru cursa sprint și releu, ea a câștigat argint în parsute și bronz în cursa individuală.

După astfel de spectacole strălucitoare, Svetlana Sleptsova este autorizată să joace la etapele Cupei Mondiale.

Carieră sportivă profesională

În sezonul 2006/07 Sleptsova Svetlana - biathleteca parte a principalei echipe rusesti la concursuri internationale. Pentru prima dată la etapa Cupa Mondială, ea sa înscris la piesa în Pokljuka, dar nu a avut rezultate foarte bune acolo. La a doua încercare, Sleptsova a reușit să înscrie primele puncte de punctaj în cursa de urmărire din Lahti. Ca rezultat, pana la sfarsitul competitiei Svetlana a marcat 45 de puncte si a ocupat locul 55 in clasamentul general.

Următorul sezon a adus biatlonistul ruslumea gloriei sportive. La a doua etapă în Hochfilzen Sleptsova a lovit prima dată podiumul, ocupând locul al doilea în cursa releu. În Pokljuka, ea a repetat această realizare.

Sleptsova Svetlana Biathlon Biografie

Etapa din Oberhof a devenit pentru biathlete SvetlanaOrbul este strălucit. În plus față de bronz în releu, pentru prima dată a câștigat un premiu în disciplina individuală - a devenit al doilea în sprint. La etapa de la Ruhpolding, Svetlana a devenit din nou al treilea în releu, iar în cursa de sprint - al doilea (după desemnarea lui Kaisa Varis Sleptsova i sa acordat primul loc).

După spectacole de succes în atletul Antholza fost anunțat pentru prima dată la Campionatele Mondiale. Aici, ea devine și medalia de bronz din releul mixt. Dar cea mai încântătoare pentru Sleptsova a fost etapa finală din Holmenkollen, unde a câștigat strălucit sprintul și urmărirea.

În sezonul următor, Svetlana a devenit campion mondialîn releu. A luat podiumul de șase ori la Cupa Mondială, iar în Hochfilzen a câștigat cel mai înalt podium pentru câștigarea cursei de sprint.

Sezonul 2009/10 a devenit pentru biatlon în directsentiment de "aur". În plus față de patru victorii și două podiumuri la etapele Cupei Mondiale, Sleptsov, împreună cu Bogaliy-Titovets, Zaitseva și Medvedtseva, după ce au câștigat cursa releu, au devenit campioni olimpici de la Vancouver.

Două sezoane post-olimpice, Svetlana, au petrecut destul de succes, de câteva ori pe podiumul ambelor echipe și discipline individuale.

Rezultatele de deteriorare

Înainte de biatlonul sezonului 2012/13 SvetlanaSleptsova a avut o operație pe genunchi, motiv pentru care a pierdut o parte din pregătirea pentru concurs. Din acest motiv, sportivul a prezentat rezultate foarte slabe în două etape, iar apoi practic nu a avut deloc performanțe până la sfârșitul acestui an și aproape la următoarea.

După două sezoane rele, Sleptsova sa angajato altă încercare de a reveni la elita biatloniei mondiale în 2016. Rezultatele nu s-au bucurat din nou - cea mai bună realizare individuală a fost locul 24 în cursa de urmărire la Campionatele Mondiale.

Blindzova Svetlana Biatlon fotografie

Îngrijirea triumfală

În timpul campionatului mondial de vară din 2017 Svetlana Sleptsova vorbea strălucit. Dar după victorii în releu mixt și sprint, ea a anunțat sfârșitul carierei sale sportive. Atletul a explicat această decizie prin schimbări în viața ei personală. După declarația ei, Sleptsova și-a desfășurat ultima activitate, în care a câștigat pentru ea însăși a treia și ultima medalie de aur la Campionatul Mondial.