Serghei Yuryevich Rodionov (FC "Spartak"): biografie, carieră sportivă

Sport și fitness

În 80 de ani de fotbal sovietic a trăit confruntareMoscova "Spartak" și Dynamo Kiev. A fost o luptă între marii noștri antrenori, Beskov și Lobanovsky, cu viziunea sa asupra jocului, cu tactica și conceptul său. Marii sportivi, care au constituit coloana vertebrală a echipei naționale, au ieșit pe teren. Oamenii care au creat istoria fotbalului sovietic au devenit legende. Unul dintre participanții la această confruntare epică a fost principalul înainte al Sergei Rodionov, roșu-alb.

Biografie: începutul drumului

Serghei Rodionov sa născut la 3 septembrie 1962. Un băiat ordinar din Moscova dintr-o familie medievală sovietică. Serghei și-a petrecut tot timpul liber în aer liber, jucând fotbal cu prietenii săi în curte. Deja în copilărie, băiatul a visat acest joc, convingându-i în mod constant pe părinții lui să-i dea secției. La un moment dat, papa nu a putut suporta presiunea fiului său și a început căutarea unei școli de fotbal potrivite.

La început a existat o încercare de a ajunge la școala "Locomotiva",beneficiul familiei Rodionov a trăit aproape de locul unde se afla Cherkizov, unde se afla baza sa. Din păcate, pentru adolescent, anul lui nu a fost tipărit. Aceeași poveste a fost repetată în Sokolniki, în școala "Spartacus". Ca urmare, Serghei a fost pe faimosul Shiryaevka, în echipa clubului "Spartacus". Așa a devenit băiatul din copilărie Spartak, deși părinții săi erau bolnavi la timp pentru CSKA.

sergey yurievich rodionov

canonier

Potrivit lui Serghei însuși, din copilăriea atras rolul atacatorului. Deja în timpul jocurilor din curte, băiatul a încercat să se apropie de teren pe terenul adversarului. Abilitățile de fotbal intern au ajutat adolescentul să se afle și la un nivel mai serios. Primul antrenor Rodionov, Nikolai Ivanovich Parshin, a identificat imediat adolescentul în atac. Serghei înalt, înalt, arăta grozav în locul ăsta. Increderea antrenorului Rodionov sa justificat pe deplin, devenind cel mai bun marcator al campionatului de la Moscova în 1974. Deja atunci adolescentul a fost vorbit despre un posibil jucător de fotbal talentat.

Debut în fotbalul pentru adulți

Scena lui Serghei din copilărie până la fotbalul pentru adulți a fostsurprinzător de scurt. De la școală "Spartacus" atlet a fost invitat la echipa "Krasnaya Presnya", care, sub conducerea fostului Spartak jucători Serghei Salnikov și Anatoly Korshunov a jucat în a doua ligă a Campionatului URSS. Cariera Rodionov în "Krasnaya Presnya" a fost un record record. Mergând la sfârșitul meciului pentru un înlocuitor, Sergei Yuryevich Rodionov a reușit să impresioneze pe stadionul Nikolai Petrovich Starostin, șeful Spartak din Moscova, care a fost în tribune. Iar a doua zi, Rodionov sa antrenat pe teren în Tarasovka, alături de jucătorii principalei echipe.

Fc Spartak

Moscova "Spartacus"

Deci, Serghei și-a dat seama de visul său de a juca în club, pentru căcare a fost bolnav din copilărie. A fost 1979, Rodionov la acel moment a fost de numai 17 ani, pretinzând în mod serios că un loc în prima echipă ar fi naiv. Serghei Rodionov - un fotbalist care a petrecut primul sezon, vorbind pentru o echipă de rezervă, marcând 4 goluri în același timp adversarii. Deja anul viitor a devenit un jucător cu drepturi depline al jocului, după ce a jucat 30 de partide din 34, jucate de Spartak în campionatul URSS.

În aceste întâlniri, Serghei a fost capabil de șapte oriPentru a fi diferit, devenind astfel cele mai bune comenzi pentru бомбардиром. Apropo, a fost în acel sezon în "Spartacus" a jucat o grămadă de Cherenkov - Rodionov, de mulți ani a devenit o adevărată durere de cap pentru rivalii echipei. Următorul sezon a fost fructuos. Rodionov Serghei Yurievich ("Spartacus") a marcat 11 goluri. A fost clar că în fotbalul nostru a fost un alt atacant foarte luminos.

Rodionov sergey yurevich Spartak

URSS

Jocul de succes la nivelul clubului nu este lăsatneobservate de antrenorii echipei URSS. Debutul lui Sergey în echipa principală a țării a avut loc în 1980, într-un meci amical împotriva echipei naționale maghiare. Învinsul nostru cu un scor de 4-1, iar unul dintre golurile de la poarta echipei naționale maghiare a fost marcat de Serghei Yuryevich Rodionov. Din păcate, fiind constant în cusca echipei naționale, Serghei nu a putut deveni principalul atacant al echipei naționale.

Dupa petrecerea din 1980 pana in 1990 in echipa nationalaURSS 37 de jocuri oficiale, Rodionov a marcat în aceste meciuri 8 goluri. Vârful carierei sale a fost apariția lui Serghei la Cupa Mondială din Mexic. Apoi echipa noastră a fost foarte specializată în fotbal, prezicând un loc înalt pentru echipa noastră. Din păcate, arbitrajul părtinitor în meciul din 1/8 cu echipa națională belgiană a pus capăt speranțelor jucătorilor noștri. Rodionov a jucat toate cele patru partide la acel campionat, reușind să înscrie un gol la poarta echipei naționale maghiare.

Rodionov fotbalist

Călătorie în Franța

În mijlocul sezonului din 1990 din Moscova"Spartacus" a venit la o propunere de a încheia un contract cu clubul francez "Red Star". Francezii au fost interesați de doi jucători: Serghei Rodionov și Fyodor Cherenkov. Una dintre condițiile principale pentru trecerea la un club străin a fost un acord cu cel mai bun prieten, Fedor Cherenkov: dacă te duci undeva, e doar împreună.

Pentru prietenii clubului francez au jucat trei sezoane. Pentru a-și realiza pe deplin potențialul, Rodionov a împiedicat rănirile primite în Franța. Din cele trei sezoane, un sfert și jumătate Serghei Iurievici a ratat din cauza rănilor. În primul rând, a existat o deteriorare a ligamentului cruciat care a lovit Rodionov din acțiune timp de opt luni, și apoi a ratat alte șapte luni din cauza unei fracturi a articulației umărului. Ca urmare, pentru clubul francez Sergey Yurievich a jucat 57 de jocuri, marcând 9 goluri în aceste meciuri.

După terminarea contractului cu clubul francezRodionov decide să se întoarcă în patria sa. Serghei sa întors la FC Spartak, unde a început cariera sa în fotbalul mare. Este simbolic faptul că primul club al sportivului a devenit ultimul în cariera jucătorului care acționează. În toate pentru FC "Spartak" Serghei Yurievich a jucat 384 de jocuri, marcând 153 meciuri în aceste meciuri.

Rodion biografie

antrenor

După ce a terminat cariera unui jucător activ, cu un jucător marefotbal Serghei Yuryevich Rodionov nu a spus la revedere. Rămânând în "Spartacus", el a lucrat ca antrenor cu compoziția lui de rezervă. În viitor, Rodionov a devenit al doilea antrenor al gamei principale. În 2011, sa mutat la munca administrativă, devenind președinte al academiei de fotbal "Spartacus". În iunie 2015, Serghei Yuryevich Rodionov a continuat să ridice. El a fost numit director general al Moscovei "Spartak".